
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Core Architecture(core/core processor) | String DAC |
| Output Type | Voltage |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Reference Type | External |
| Sampling Rate | 143 ksps |
| Settling Time | 7 µs |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Differential Output | No |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 5 V |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Analog Supply Voltage | ±14.25 V to 15.75 V |
Stock: 8
Distributors
pcbx
Unit Price$33.26206
Ext.Price$33.26206
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $33.26206 | $33.26206 |
| 10 | $30.48852 | $304.88520 |
| 25 | $27.94625 | $698.65625 |
| 50 | $25.61597 | $1280.79850 |
| 100 | $23.47996 | $2347.99600 |
